Borsada Fiyatlar Neden Düşer? Neden Yükselir?

Borsada Fiyatlar Neden Düşer? Neden Yükselir?

Borsaya yeni başlayanların en çok merak ettikleri konulardan birisi de “Borsada fiyatlar neye göre yükselir ve neden düşer?” sorusu…

Öncelikle borsadaki fiyatların serbest piyasa koşulu altında, siz ve sizin gibi birçok bireysel ya da kurumsal yatırımcının herhangi bir yatırım aracını almaya ya da satmaya razı oldukları farklı fiyat tekliflerini borsaya iletmeleri ve söz konusu bu tekliflerin öncelik kuralları gözetilerek eşleşmesi neticesinde oluştuğunu hatırlatmak gerekiyor. Diğer bir ifadeyle, tüm serbest piyasalarda olduğu gibi, borsadaki fiyat yükseliş ve düşüşlerinin arkasında da, piyasada oluşan arz talep dengesinin yattığı bilinmelidir.

Diğer yandan piyasadaki arz ve talep koşullarının arkasında da birçok faktör bulunur. Örneğin piyasalar tarafından olumsuz yorumlanabilecek haber akışları kısa vadeli olarak borsadaki düşüşlere sebep olurken, olumlu gelişmeler de borsadaki kısa vadeli yükselişlerin nedeni olabilir.

Borsadaki fiyatların yükseliş ve düşüşünü belirleyen uzun vadeli dinamikler ise daha çok makro ve mikro düzeydeki ekonomik gelişmeler paralelinde gerçekleşir. Örneğin ekonomik büyüme genel olarak bütün şirketler açısından işlerin genişlemesini sağlarken, ekonomideki durgunluklar da faaliyetlerde daralmaya yol açabilir.

Konu şirketler özelinde ele alındığında ise, şirket hisselerinin uzun vadeli fiyat yükseliş ve düşüşlerinde değer temelli etkenlerin ön plana çıkacağı söylenebilir. Buna göre, şirket hisselerinin uzun vadeli fiyat dengelerinin büyük ölçüde; kârlılık, yönetim kalitesi, marka değeri, sahip olunan varlıklar ve büyüme beklentileri gibi değişkenlerle göre şekilleneceği ileri sürülebilir.

Borsa Nasıl Öğrenilir: Borsayı Daha İyi Anlamak için 4 Adım
Günümüzde herhangi bir bilgiye ulaşmanın veya yeni bir beceri kazanmanın birçok yolu vardır; borsayı daha iyi anlamak için ise şu adımları izleyebilirsiniz:

Ücretsiz Deneyin: Anlatılanların çoğunu unutur, denediklerinizin çoğunu hatırlarsınız. BU yüzden en iyi ve en kalıcı öğrenme metotlarının başında denemek gelir. Borsada nasıl yatırım yapıldığını denemek için ise, kendinize saniyeler içerisinde bir GCM Borsa Deneme Hesabı oluşturabilir ve böylelikle borsada nasıl yatırım yapabileceğinizi 100.000 TL sanal parayla hiç risk almaksızın bizzat deneyerek öğrenebilirsiniz.
Araştırma Yapın: Facebook’ta geçirdiğiniz vakti, teknoloji şirketlerini incelemeye ayırsaydınız, bugün borsa ilgili bilgi edinme konusunda epey bir yol kat etmiş olabilirdiniz. Doğrusu internette geçirdiğiniz vaktin en azından bir kısmını, internette borsayla ilgili doğru ve güvenilir kaynakları araştırmaya ayırarak, borsa hakkındaki bilgi birikiminize her geçen gün yenisini ekleyebilirsiniz.
Piyasaları Takip Edin: Yazılı ve görsel basında, farklı kurumlardan konuk alınan birçok piyasa uzmanı hemen her gün piyasaları yorumluyor. “Borsa neden düştü, borsa neden yükseldi ve piyasalar neyi fiyatlıyor, neler bekleniyor?” gibi sorulara cevap aranırken aslında borsanın dinamikleri ve analiz yöntemlerinin uygulamasına dönük olarak da birçok meseleye değinilmiş oluyor. Bu yüzden yalnızca piyasaları takip etmek bile, borsa ile ilgili birçok konuya kendiliğinden aşina olmanızı sağlayabilir.
GCM Yatırım’ın Ücretsiz Eğitimlerinden Faydalanın: GCM Yatırım internet sitemizin eğitim bölümü, gerek borsanın işleyişi gerekse borsada işlem gören farklı yatırım araçlarının özellikleri hakkında birçok makale içeriyor. Ayrıca GCM Yatırım Youtube kanalında da, hem güncel yorumlamalara ait hem de finansal okuryazarlığı artırmaya yönelik birçok eğitim videosu bulunuyor.

DİĞER BLOG / DUYURU