Trend Analizi İpuçları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trend Analizi İpuçları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trend analizi yaparken şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Trend çizgisi konumu

Trend çizgilerini kapanış fiyatlarını kullanarak çizmek çok doğru bir yaklaşım olarak kabul edilmez. Yükseliş trendi en düşükleri, düşüş trendi ise en yüksekleri birleştirerek çizilir. Grafik 1 ve 2’de görülebileceği üzere yükseliş trendleri, fiyatların altında; düşüş trendleri ise, üzerinde konumlandırılır.

  • Temas sayısı

Trend çizgeleri, yükseliş trendinde destek, düşüş trendinde ise direnç çizgisi anlamına gelir. Bir yükseliş ya da düşüş trendinden söz edebilmek için, en düşük ya da en yükseklerin trend çizgisine en az 3 defa temas etmesi istenir ve temas sayısı ne kadar çoksa, trend o kadar güçlüdür.

  • Trendin açısı

Fiyatlar aşağı ya da yukarı yönde çok dik bir açıyla ilerliyorsa, bu trendin sonlarına yakın olunduğunu veya yakında bir düzeltme gelebileceğini gösterir. Bu sebeple sağlıklı bir trendin eğimi makul bir seviyede olmalıdır.

  • Trendin süresi

Bir trend ne kadar uzun süreli ise o kadar kuvvetli olacağı varsayılır. Esasında trendin belirli bir uzunlukta olması, daha önce de değindiğimiz üzere onun ana, ikincil veya üçüncül trend olup olmadığını da belirler. En uzun süreli trend ana trendlerdir, dolayısıyla en güçlüsü de odur.


DİĞER BLOG / DUYURU