Yatırımcılar Trend Analizinden Nasıl Yararlanır?

Yatırımcılar Trend Analizinden Nasıl Yararlanır?

“Trend is your friend” yani Türkçe karşılığı ile “Trend senin dostundur” sözü yatırım dünyasının klişeleşmiş bir tabiridir. Trend yapan bir piyasada, trend hangi yönü işaret ediyorsa, o yönde işlem açmak ve piyasadaki genel eğilime karşı pozisyona girmemek tavsiye edilir.

Trend çizgisi, yükselen trendde destek, düşen trendde ise direnç görevi gördüğü için yükselen trend çizgisine yakın yerlerden alım (uzun pozisyon), düşen trend çizgisi bölgesinden ise satım (kısa pozisyon) yapmak düşünülebilir. Yine bu seviyelerin (destek) altı veya (direnç) üstü de stop seviyesi belirlemek için referans olarak alınabilir. Ancak trend çizgisine dayanarak belirlenen zarar stopları, yükselen veya alçalan trend ile birlikte hareket etmeyeceklerinden, bir süre sonra pozisyona giriş seviyesinin çok uzağında kalabilirler. Bu yüzden trend çizgileri referansıyla belirlenen stop emirlerinin, pozisyonun durumuna göre güncellenmesi veya takip edici zarar durdurma emirleri olarak kullanılması daha uygun olabilir. Diğer taraftan belirlenen stop seviyesinin pozisyona giriş seviyesine uzaklığı, yatırımcının risk/getiri hedefi doğrultusunda take profit seviyesi belirlemesinde de dayanak olabilir.

Son olarak eğer piyasada Grafik 4’te olduğu gibi bir trend kanalı oluşmuşsa, yükselen trendde kanalın üst çizgisine, düşen trendde ise kanalın alt çizgisine yakın alanlar, pozisyonlarda kâr realizasyonu için değerlendirilebilecek uygun bölgeler olabilir.

DİĞER BLOG / DUYURU